Upadłość konsumencka
Głównym celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest umożliwienie osobie zadłużonej wyjścia ze spirali długów i normalne funkcjonowanie.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie zamyka drogi do podjęcia umowy o pracę, prowadzenia działalności, pełnienia funkcji prezesa w Sp. z.o.o.
Taką możliwość dają nowe przepisy regulujące tzw. upadłość konsumencką.
Dotychczas większość wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej była oddalana, bo sądy uznawały, że wnioskodawca zadłużył się umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Od 24 marca 2020 r. do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny; sąd nie będzie już na wstępie badał przyczyny niewypłacalności.
Nowe regulacje usprawniają i przyspieszają oddłużenie. Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek jest inny.
Alternatywą jest życie w długach będąc nękanym przez firmy windykacyjne, bądź komornika, co skutkuje często brakiem jakichkolwiek możliwości zmiany swojej sytuacji życiowej.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej świadczy raczej o chęci poradzenia sobie ze swoim długiem i nie można tego porównywać do stanu bycia osobą karaną. Nierzadko pozostawanie w sytuacji zadłużenia postrzegane jest przez pracodawców o wiele gorzej.
Oczywiście upadłość konsumencka wpływa niekorzystnie na szanse uzyskania kredytu i warunki jego otrzymania.
Trzeba jednak stwierdzić, że fakt bycia dłużnikiem potęguje negatywne efekty w powyższych sytuacjach życiowych.
Aby jednak móc wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie i poprowadzić przez obowiązujące procedury, napisz celem uzyskania bezpłatnej analizy prawnej.